Vitamín C

Vitamín C (kyselina L-askorbová) patrí do kategórie esenciálnych vitamínov a živín, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť. Je rozpustný vo vode a jeho zdrojom sú rôzne druhy ovocia a zeleniny. Odporúčaná denná dávka je 75 mg v prípade žien a 90 mg v prípade mužov.

PREČO JE VITAMÍN C TAKÝ DÔLEŽITÝ

Vitamín C priaznivo vplýva na zdravie a pozitívne ovplyvňuje rôzne procesy v ľudskom organizme. Medzi najčastejšie benefity však patria:

VITAMÍN C A IMUNITA

Všeobecne známym faktom je pozitívny vplyv vitamínu C na imunitu, a preto je často odporúčaným doplnkom v chrípkovom období. Dôvodom sú silné antioxidačné účinky vitamínu C, ktoré dokážu posilniť prirodzenú obranyschopnosť ľudského organizmu a bojovať proti zápalu. Výskumy naznačujú, že konzumácia väčšieho množstva vitamínu C môže zvýšiť hladinu antioxidantov v krvi až o 30 %.

Vitamín C navyše podporuje tvorbu kolagénu, ktorý prospieva hojeniu rán, ako aj tvorbu bielych krviniek známych ako lymfocyty a fagocyty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred infekciou.

VITAMÍN C A ŽELEZO

Anémia je nepriaznivý stav (diagnóza) spôsobený poklesom červených krviniek v krvi, ktoré sú nevyhnutné pre prenos kyslíka z pľúc do tkanív a oxidu uhličitého z tkanív do pľúc. Jednou z príčin tohto stavu je tiež nedostatok v príjme železa, ktorým trpia najmä ľudia na bezmäsitej diéte. Bolo dokázané, že príjem 100 mg vitamínu C môže pomôcť zlepšiť vstrebávanie železa z potravy až o 67 %.

VITAMÍN C VO VÝŽIVOVÝCH DOPLNKOCH

Ak je preferovaný príjem vitamínu C z pestrej a vyváženej strany nedostatočný, odporúča sa v takom prípade siahnuť po výživových doplnkoch. Na trhu sú dostupné rôzne varianty, avšak doplnky obohatené o šípkový extrakt sa vyznačujú postupným uvoľňovaním v priebehu niekoľkých hodín, čo zaistí optimálny a vyvážený príjem vitamínu C počas celého dňa.

Produktový obrázok k vitamínu C od značky PrimeFit (obr. 1).

Vitamín C so šípkovým extraktom je možné zakúpiť aj v internetovom obchode PrimeFit.sk (prejsť do e-shopu).

Titulný obrázok: @freepik – www.freepik.com
Obrázok v texte (obr. 1): www.primefit.sk

Ryan Raman, MS, RD. 7 Impressive Ways Vitamin C Benefits Your Body. February 18, 2020. Dostupné online tu.

Joseph Nordqvist. Vitamin C: Why is it important? Medical News Today: January 4, 2021. Dostupné online tu.

Červená krvinka. Wikipedia.org (slovenská verzia). Dostupné online tu.

Možnosti zdieľania článku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Kam ďalej?

Súvisiace príspevky